Czym jest restrukturyzacja?
W Polsce istnieje wiele sposobów prowadzenia działalności gospodarczej, jednak znaczną ich część stanowią spółki osobowe oraz kaW jaki sposób firma na skutek restrukturyzacji może się uchronić przed upadłością. Właśnie główne założenie, które przyświeca restrukturyzacji firmy, to uniknięcie upadłości na skutek podpisania układu z wierzycielami lub, jeśli to konieczne, przeprowadzenie działań sanacyjnych, przy zabezpieczeniu słusznych praw wierzycieli. Zgodnie z obowiązującymi zapisami tego aktu prawnego restrukturyzacja reguluje zawieranie przez dłużnika niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością układu z wierzycielami oraz skutki układu, a także przeprowadzanie działań sanacyjnych. Ponadto restrukturyzacja wstrzymuje egzekucje komornicze. Restrukturyzacja ratunkiem i wygląda znacznie korzystniej niż upadłość. Sanacja spółki to wszelkie czynności prawne i faktyczne, które zmierzają do poprawy sytuacji ekonomicznej dłużnika i mają na celu przywrócenie dłużnikowi zdolności do wykonywania zobowiązań, przy jednoczesnej ochronie przed egzekucją. Restrukturyzacja definicja: określamy specjalny rodzaj postępowania cywilnego, które ma na celu uratowanie określonego przedsiębiorstwa przed upadłością i bankructwem. Może z niego skorzystać co do zasady każda osoba, która prowadzi działalność gospodarczą bez względu na formę.
Spółka w restrukturyzacji reprezentacja – rozwiązanie problemów firmy
W Polsce istnieje wiele sposobów prowadzenia działalności gospodarczej, jednak znaczną ich część stanowią spółki osobowe oraz kapitałowe. Tak naprawdę liczba zarejestrowanych spółek w Polsce przekracza liczbę 500 000. Jeśli chodzi o spółki wyróżniamy kapitałowe oraz osobowe. Członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, jeżeli wykaże, że we właściwym czasie wydano postanowienie o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo o zatwierdzeniu układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu.
Do form kapitałowych zalicza się popularną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną oraz nowo wprowadzoną w prawie polskim prostą spółkę akcyjną. Dodatkowo dla przedsiębiorców dostępne są także spółki osobowe, takie jak spółka jawna, spółka komandytowa czy spółka cywilna. Rozważając odpowiedzialność organów reprezentujących spółkę, należy wziąć pod uwagę także możliwe konsekwencje przejścia postępowania restrukturyzacyjnego. Postępowanie to może znacząco wpłynąć na obowiązki i odpowiedzialność osób reprezentujących spółkę. Aby zapewnić odpowiednią zgodność i ochronę wszystkich zaangażowanych stron, niezwykle istotne jest dokładne zrozumienie konsekwencji prawnych i potencjalnych zobowiązań związanych z takimi postępowaniami.
Czym różni się restrukturyzacja od upadłości?
Głównym celem postępowania restrukturyzacyjnego stanowi uniknięcie upadłości. To stanowi podstawową różnicę pomiędzy postępowaniem restrukturyzacyjnym a upadłościowym. Postępowanie upadłościowe najdotkliwiej wpływa na majątek upadłego przedsiębiorcy, który z dniem ogłoszenia upadłości staje się masą upadłości służącą zaspokojeniu wierzycieli, jednak Sąd upadłościowy wstrzymuje rozpoznanie wniosku o upadłości do czasu wydania prawomocnego orzeczenia w sprawie wniosku restrukturyzacyjnego. DLa przypomnienia – postanowienie w sprawie ogłoszenia upadłości sąd wydaje w terminie dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku.
Potrzebujesz pomocy przy prowadzeniu restrukturyzacji?
Restrukturyzacja definicja: restrukturyzacja firmy to proces zbiorczych działań w sferze kapitałowej, zarządczej (organizacyjnej), czy po stronie aktywów firmy, których celem jest zwiększenie efektywności, optymalizacja sposobu wykorzystania posiadanych zasobów przedsiębiorstwa, czy poprawa pozycji podmiotu na konkurencyjnym rynku. Podlegać restrukturyzacji może wiele podmiotów gospodarczych. Przyczyny restrukturyzacji są różne, ostatnie lata to wzrost restrukturyzacja COVID-19, wojna na Ukrainie czy teraz wojna w Izraelu. Przez te nieoczekiwane zdarzenia stosowana jest restrukturyzacja. Możliwa restrukturyzacja spółek przebiega pod nadzorem doradcy restrukturyzacyjnego.
Kiedy może być przeprowadzona restrukturyzacja?
Tak naprawdę ustawodawca nie wskazuje żadnego konkretnego terminu na wszczęcie postępowaniarestrukturyzacyjnego, co oznacza, że zależy to od wyłącznej decyzji danego przedsiębiorcy, który decyduje jak przebiega ich restrukturyzacja i czy jest możliwa restrukturyzacja spółek. Ponadto w ramach postępowania restrukturyzacyjnego należy także sporządzić plan restrukturyzacji spółki. Czynności zarządu w restrukturyzacji są inne, w zależności od trybu postępowania i faktu, jak restrukturyzacja przebiega.
Restrukturyzacja Warszawa ratunkiem dla przedsiębiorców
W świecie biznesu restrukturyzacja wygląda „całkiem normalnie” może przybierać różne formy. Aby restrukturyzacja była skuteczna, musi być dostosowana do specyficznej sytuacji przedsiębiorstwa, ze szczególnym uwzględnieniem struktury jej zadłużenia. Plan restrukturyzacji będzie bardzo pomocny. Przy ocenie sytuacji finansowej istotne jest uwzględnienie różnic w zakresie reprezentacji i odpowiedzialności pomiędzy organami. Przeprowadza się restrukturyzację m.in. dla bezpieczeństwa zarządu.
Czy spółka w restrukturyzacji może pozywać?
Tak. Postępowanie restrukturyzacyjne nie oznacza, że firma nie może dochodzić swoich praw. Spółka zachowuje swoją legitymację – może pozywać i być pozywana. W jakich celach przeprowadza się restrukturyzację firmy? Główne założenie, które przyświeca restrukturyzacji firmy, to uniknięcie ogłoszenia upadłości na skutek zawarcia układu z wierzycielami lub, jeśli to konieczne, przeprowadzenie działań sanacyjnych, przy zabezpieczeniu słusznych praw wierzycieli.
Restrukturyzacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością a odpowiedzialność zarządu?
Choć spółki kapitałowe, takie jak spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, są powszechnie uważane za bezpieczny model biznesowy, należy pamiętać, że członkowie zarządów mogą ponosić osobistą odpowiedzialność, jeżeli nie zgłoszą upadłości w wymaganym terminie. Jest to kluczowy aspekt, który należy wziąć pod uwagę analizując spółkę kapitałową w okresie kryzysu lub potencjalnej niewypłacalności, gdyż wpływa na ochronę majątku osobistego członków zarządu w przypadku zobowiązań dłużnych. Zarówno restrukturyzacja spółek kapitałowych, jaki i restrukturyzacja spółek osobowych wpływa na ochronę majątku osobistego członków zarządu, a także na majątek spółki.
Rozważając restrukturyzację, istotne jest dokładne zbadanie odpowiedzialności osobistej zarówno wspólników, jak i członków zarządu za wszelkie długi i zobowiązania spółki. Zarówno restrukturyzacja spółek kapitałowych, jak i osobowych – co wynika z samej natury tego postępowania – polega przede wszystkim na zawarciu układu z wierzycielami. Wierzyciele odzyskać pieniądze mogą znacznie szybciej niż w postępowaniu upadłościowym.
Postępowanie restrukturyzacyjne – jakie dostępne postępowania zgodnie z prawem restrukturyzacyjnym?
Przez wniosek restrukturyzacyjny należy rozumieć wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego oraz wniosek o zatwierdzenie porozumienia przyjętego w postępowaniu PZU (układem nazywamy porozumienie pomiędzy dłużnikiem i wierzycielami w zakresie nowego harmonogramu spłaty zobowiązań finansowych).
Wskazujemy również rodzaje restrukturyzacji oraz tryby postępowania restrukturyzacyjnego.
Postępowanie o zatwierdzenie układu – zainicjowanie PZU jest możliwe, jeżeli suma wierzytelności spornych objętych układem nie przekracza 15% ogólnej sumy wierzytelności. To postępowanie pozasądowe prowadzone przed doradcę restrukturyzacyjnego, a układ ostatecznie jest zatwierdzany (lub nie) przez sąd.
Przyśpieszone postępowanie układowe – umożliwia dłużnikowi zawarcie układu po sporządzeniu spisu wierzytelności w uproszczonym trybie.
Postępowanie układowe – zasady tego postępowania są podobne do przyspieszonego postępowania układowego.
Postępowanie sanacyjne – sanacja spółki jest szczególnym postępowaniem restrukturyzacyjnym. W uproszczeniu, charakteryzuje się najpełniejszą ochroną dłużnika przed egzekucją przy jednoczesnym ograniczeniu jego prawa do samodzielnego zarządzania przedsiębiorstwem i pozostałym majątkiem. Jeżeli wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego składa wierzyciel, nie musi dołączać wstępnego planu restrukturyzacji.
Restrukturyzacja umożliwia zawarcie układu z wierzycielami i dalsze prowadzenie działalności. Poprzez zatwierdzenie przez Sąd układu wszelkie egzekucje komornicze są umarzane.
Restrukturyzacja spółek osobowych – najpierw należy wybrać tryb postępowania.
Po nowelizacji ustawy Prawo Restrukturyzacyjne, zmodyfikowano przepisy dotyczące uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. Dzięki temu wierzycielom łatwiej jest odzyskać pieniądze. Nowe przepisy są dedykowane spółkom i innym przedsiębiorcom, którzy popadli w przejściowe kłopoty finansowe. Dzięki nowej procedurze mogą w łatwy sposób, podjąć proces restrukturyzacji przedsiębiorstwa i negocjacje ze swoimi wierzycielami, ochronić się przed egzekucją i samodzielnie odbudować swoją równowagę finansową. To główne korzyści restrukturyzacji. W początkowych fazach można bowiem skorzystać z formalnego postępowania sanacyjnego czy przeprowadzić przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe czy postępowanie tzw. PZU. Cele restrukturyzacji to zawarcie układu. Restrukturyzacja przebiega szybko i sprawnie. Zasady postępowania układowego są podobne do przyspieszonego postępowania układowego.
Restrukturyzacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jak przebiega i ile trwa? Odpowiada ekspert
Pierwszym etapem przyspieszonej restrukturyzacji jest zawarcie umowy o sprawowanie nadzoru nad postępowaniem dotyczącym postępowania. Dłużnik musi zawrzeć odpowiednią umowę z licencjonowanym doradcą restrukturyzacyjnym lub spółką, w której działa doradca. Najcześciej także zawiera umowę na doradztwo restrukturyzacyjne. Powierzenie nadzoru doradcy restrukturyzacyjnemu, tj. specjaliście z zakresu prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego ma skutkować profesjonalnym zabezpieczeniem interesów podmiotu zawierającego z nim umowę. Jego skutkiem ma być zawarcie układu z wierzycielami, który co do zasady restrukturyzacja jest dla nich bardziej korzystny niż ogłoszenie upadłości oraz doradztwo restrukturyzacyjne.
Kiedy rozpocząć restrukturyzację?
Kolejnym krok i proces restrukturyzacji przedsiębiorstwa po zawarciu umowy jest przygotowanie przez dłużnika np. spółka z o.o. propozycji układowych, spisu wierzytelności oraz spisu wierzytelności spornych, które przekazać powinien nadzorcy układu. Po ich sporządzeniu ustala się dzień układowy dla spółka z o.o. którym obwieszcza się w portalu Krajowego Rejestru Zadłużonych o ustaleniu dnia układowego. Zgodnie z przepisami dzień dokonania obwieszczenia jest dniem otwarcia postępowania i restrukturyzacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zostaje wszczęta.
Co po otwarciu uproszczonej restrukturyzacji ?
Dłużnik spółka z o.o. zyskuje podczas uproszczonej restrukturyzacji 4 miesięczny okres ochronny, w czasie którego ma szanse przekonać wierzycieli do głosowania za propozycjami układowymi (restrukturyzacja reprezentuje ich interesy). Z tym dniem procedury restrukturyzacyjne z mocy prawa zawieszają się postępowania egzekucyjne dotyczące wierzytelności objętych układem oraz wierzytelności zabezpieczone rzeczowo, wszczęte przed dniem otwarcia PZU.
Najważniejsze elementy restrukturyzacji spółek: układ i plan restrukturyzacji
Przedostatnim krokiem, jaki przewiduje procedura przyspieszonej restrukturyzacji jest przeprowadzenie głosowania korespondencyjnego wierzycieli lub wyznaczenie terminu zgromadzenia wierzycieli w celu głosowania nad układem. Po przyjęciu układu, ostatnim krokiem uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego jest złożenie przez nadzorcę sądowego sprawozdania a przez dłużnika wniosku o zatwierdzenie do właściwego sądu układu.
Ile trwa restrukturyzacja tzw. uproszczona restrukturyzacja ?
Zgodnie z założeniem ustawodawcy uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne powinno trwać 4 miesiące od dnia dokonania obwieszczenia. Jeżeli jednak w tym terminie nie wpłynie do sądu wniosek o stwierdzenie układu postępowanie, dłużnik (spółka z o.o., prosta spółka akcyjna, spółka komandytowa, spółka jawna) traci ochronę przeciw egzekucyjną ale może w dalszym ciągu prowadzić negocjacje z wierzycielami, zawrzeć układ i ostatecznie złożyć wniosek o jego zatwierdzenie. Przedmiotowe postępowanie może zostać umorzone z mocy prawa również na wniosek dłużnika, wierzyciela lub innej osoby mającej w tym interes prawny. W sytuacji, gdy postępowanie o zatwierdzenie układu zostanie umorzone lub sąd wyda postanowienie o odmowie zatwierdzenia układu, dłużnikowi przysługiwać będzie jeszcze prawo do złożenia uproszczonego wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego albo uproszczony wniosek o ogłoszenie upadłości spółki w odpowiednim ustawowym terminie.
Restrukturyzacja aspekt społeczny i ekonomiczny: restrukturyzacja warto….
Warto znaleźć wykwalifikowanego doradcę, który oceni, czy w przypadku konkretnej spółki jest możliwa restrukturyzacja. Najważniejsze elementy restrukturyzacji spółek to układ i plan restrukturyzacji. Doradca restrukturyzacyjny wskazuje również rodzaje restrukturyzacji oraz tryby postępowania restrukturyzacyjnego. Restrukturyzacja ratunkiem na odbudowę potencjału dlatego warto korzystać z doradztwa w zakresie restrukturyzacji.
restrukturyzacja znaczy przetrwanie kryzysu
Podsumowując postępowanie restrukturyzacyjne jest przeznaczone dla przedsiębiorców zagrożonych niewypłacalnością lub niewypłacalnych, którzy chcą uniknąć ogłoszenia upadłości.