Strona główna » Nasze oddziały » Kancelaria Kielce » Upadłość konsumencka – Kielce

Upadłość konsumencka – Kielce

Prawie każdy słyszał o upadłości firm z powodu niewypłacalności. Jednak koncepcja upadłości konsumenckiej jest znacznie mniej znana. Jest to proces podobny do tego, jaki ma miejsce w firmach. Warto wiedzieć, w jakich okolicznościach można skorzystać z tej metody oddłużenia i gdzie szukać pomocy – upadłość konsumencka w Kielcach.

Co to jest upadłość konsumencka w Kielcach?

Postępowania upadłościowe wobec osób fizycznych nie są prowadzone zbyt często. Sytuacja ta uległa zmianie w 2020 roku, co było związane z wybuchem epidemii koronaawirusa – wówczas ustawodawca wprowadził nowelizację, która ułatwiła konsumentom złożenie wniosku o upadłość. Oznaczało to, że do sądu upadłościowego mogli zwrócić się także dłużnicy, którzy przez własną nieodpowiedzialność popadli w kłopoty finansowe.

Na czym polega upadłość konsumencka w Kielcach?

Z definicji jest to procedura prawna, której celem jest pomoc dłużnikowi w spłacie zobowiązań finansowych. Może dotknąć osoby, które wpadły w tzw. spiralę zadłużenia. W większości przypadków przyczyną jest to, że zaciągasz pożyczki, których nie możesz spłacić, a następnie decydujesz się na zaciągnięcie kolejnych pożyczek – aby spłacić pierwotne pożyczki.

Upadłość konsumencka w Kielcach może być spowodowana:

  • utrata pracy;
  • wiele zobowiązań niemożliwych do spłaty w terminie;
  • korzystaniem z chwilówek, czyli kredytów z minimalną liczbą formalności, ale bardzo wysokim oprocentowaniem;
  • sytuacją gospodarczą (pandemią, wysoką inflacją itp.).

W toku postępowania przed sądem upadłościowym część zaległości może zostać umorzona, a część pokryta z części majątku upadłego. Warunkiem jest wykazanie tej właściwości przez zainteresowanego. Sąd w każdym przypadku szczegółowo analizuje sprawę. Osoba ubiegająca się o upadłość konsumencką musi przede wszystkim wykazać, że faktycznie nie jest w stanie w inny sposób uporać się ze swoimi długami.

Jak ogłosić upadłość konsumencką w Kielcach?

Przede wszystkim nie należy podejmować pochopnych decyzji. Jeśli planujesz ogłosić upadłość konsumencką, warto skontaktować się z kancelarią prawną (upadłość konsumencka w Kielcach), która opracuje dla Ciebie plan działania. Prawnik pomoże Ci przygotować niezbędne pisma, które będą zgodne z obowiązującymi wytycznymi. Wyjaśni również, jakie dokumenty należy zebrać i załączyć do wniosku. Decyzja sądu w dużej mierze zależy od tego, czy zostanie odpowiednio przygotowana. Dlatego tak ważne jest, aby spełniał wymogi formalne.

Zobacz, jak wygląda ogłaszanie upadłości konsumenckiej w kolejnych krokach:

  1. Po złożeniu dokumentów w sądzie upadłościowym i wniesieniu opłaty w wysokości 30 zł rozpoczyna się tzw. postępowanie upadłościowe (upadłość konsumencka w Kielcach).
  2. W pierwszym etapie syndyk likwiduje majątek osoby ogłaszającej upadłość konsumencką.
  3. Następnie syndyk sprawdza listę wierzycieli oraz sprzedaje majątek dłużnika.
  4. Po przeprowadzonej analizie syndyk podejmuje decyzję o dalszych działaniach.

Cały proces może potrwać od kilku do kilkunastu miesięcy. Zazwyczaj od 6-12 miesięcy.

Co daje ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Główną korzyścią z ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest umorzenie części zadłużenia. Gdy nie ma możliwości umorzenia wszystkich długów, sąd zazwyczaj ustala warunki pozbycia się pozostałych długów, tworząc plan spłaty wierzycieli. Dzięki temu upadły może odzyskać stabilność finansową i zyskać czas potrzebny na zebranie środków na spłatę zadłużenia. Upadłość konsumencka w Kielcach – 100% gwarancja na ogłoszenie upadłości.

Co po upadłości?

Jeśli rozważasz ogłoszenie upadłości jako osoba fizyczna, pamiętaj, że jest to radykalna decyzja i nie należy jej podejmować pochopnie. Choć przepisy zostały złagodzone, nie oznacza to, że złożenie wniosku do sądu upadłościowego jest zawsze najlepszym wyborem. Warto potraktować to jako ostateczność. Bardzo ważne jest także, aby przed ogłoszeniem upadłości skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów (upadłość konsumencka w Kielcach). Najlepszą opcją jest skontaktowanie się z kancelarią prawną zajmującą się upadłościami konsumenckimi. Prawnicy doradzą Ci, jakie kroki możesz podjąć i jakie formalne opcje są dla Ciebie dostępne. Warto się z nimi konsultować, gdyż działanie na własną rękę nie zawsze przyniesie pozytywny skutek.