Strona główna » Nasze oddziały » Kancelaria Kielce

Kancelaria Kielce

Oddział w Kielcach


ul. Paderewskiego 15/2
25-017 Kielce

Tel.: +48 728-537-452
E-mail: kancelaria@kamilgrabarczyk.pl

adw. Zuzanna Czech-Słuszniak – Dyrektor Kancelarii w Kielcach
Tel.: +48 605-091-049
E-mail: 

Upadłość konsumencka — Kielce

O upadłości konsumenckiej mówi się znacznie mniej niż o takim samym postępowaniu w odniesieniu do przedsiębiorstw. Warto jednak wiedzieć, że osoba fizyczna nieprowadząca firmy również może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. Aby to zrobić, musi spełnić wiele wymogów formalnych. Są one bardzo ważne, ponieważ wpływają na to, czy sąd zajmie się rozpatrywaniem złożonego dokumentu.


Właśnie dlatego w sprawach związanych z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej warto korzystać ze wsparcia doświadczonej kancelarii specjalizującej się w tego typu sprawach. Prawnicy zajmujący się oddłużaniem w Kielcach pomogą Ci skompletować wymaganą dokumentację oraz doradzą, jakie działania podjąć, by pozbyć się niemożliwych do spłacenia długów.

Czym jest upadłość konsumencka?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest wynikiem procesu sądowego, który ma uwolnić upadłego, czyli dłużnika od ciążących na nim zobowiązań finansowych.
W trakcie postępowania część z nich może zostać umorzona, natomiast inne zostaną pokryte przez majątek (np. dzięki jego sprzedaży). Sąd zawsze bardzo dokładnie bada każdą sprawę. Wnioskujący musi udowodnić, że faktycznie nie jest w stanie w żaden inny sposób uporać się z długami.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie jest procesem łatwym i szybkim. Wymaga zebrania obszernej dokumentacji oraz uzasadnienia, dlaczego zdecydowało się na ten właśnie krok. Dlatego decyzji o złożeniu wniosku do sądu nie powinno się podejmować pochopnie. Jeśli nie masz pewności, czy jest to dobre rozwiązanie w Twoim przypadku, możesz skorzystać z porady prawników specjalizujących się w oddłużaniu w Kielcach.

Jakie są etapy upadłości konsumenckiej?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie jest jednorazową decyzją wydaną przez sąd. By do niej doszło, jest niezbędne przeprowadzenie całego procesu. Składa się on z następujących elementów:

  • postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości konsumenckiej,
  • postępowanie upadłościowe właściwe i likwidacja masy upadłości,
  • ustalenie planu spłaty wierzycieli i jego wykonanie,
  • umorzenie zobowiązań upadłego.

Ważna jest ich kolejność, jednak w niektórych przypadkach poszczególne etapy mogą zostać pominięte. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji dłużnika.

Kto może złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

O ogłoszenie upadłości konsumenckiej może się ubiegać osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej, czyli jest wyłącznie konsumentem. Postępowanie upadłościowe w takiej sytuacji przebiega w sposób łagodniejszy niż procedura prowadzona wobec firmy. Umorzenie długów jest jeszcze łatwiejsze od 2020 roku, kiedy zostały znowelizowane przepisy dotyczące upadłości osób prywatnych.

Takie uproszczenie wynika z tego, że funkcja upadłości konsumenckiej jest inna niż upadłości przedsiębiorstwa. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w niektórych przypadkach sąd może postanowić o prowadzeniu postępowania wobec konsumenta według zasad przewidzianych dla firm.

Co ważne, ogłoszenie upadłości jest możliwe tylko wobec osoby, która popadła w stan niewypłacalności, czyli taki, w którym doszło do utraty zdolności do wykonywania wymaganych zobowiązań finansowych.

Chcesz ubiegać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej? Warto skonsultować swoją decyzję z kancelarią prawną, która pomoże Ci przygotować się do tego procesu formalnie.