Doradca restrukturyzacyjny świadczy profesjonalne usługi
Z dniem 1 stycznia 2016 roku weszła w życie ustawa Prawo restrukturyzacyjne z dnia 15 maja 2015 roku, zastępująca licencję syndyka licencją doradcy restrukturyzacyjnego. Zmiana ta była wymuszona rozszerzeniem kompetencji i obowiązków doradcy restrukturyzacyjnego. Oprócz pełnienia tradycyjnych obowiązków syndyka w sprawach upadłościowych, a także nadzorcy czy zarządcy w sprawach restrukturyzacyjnych, doradca restrukturyzacyjny ma także uprawnienia do wykonywania czynności doradczych związanych z czynnościami restrukturyzacyjnymi toczącymi się poza postępowaniem sądowym. Celem ostatnich regulacji było wyniesienie rynku usług doradztwa restrukturyzacyjnego do poziomu profesjonalnego.
Doradca restrukturyzacyjny z licencją to podmiot wyposażony w pakiet umiejętności obejmujących zdolności zarządcze, wiedzę z zakresu finansów i prawa oraz wszechstronne zrozumienie ekonomii. Ich celem jest ułatwienie prawidłowego wykorzystania mechanizmów restrukturyzacyjnych, a jednocześnie zapewnienie dłużnikowi wsparcia i wskazówek.
Proces prawa restrukturyzacyjnego wiąże się z udziałem doradcy w całym postępowaniu restrukturyzacyjnym. Konkretne obowiązki doradcy będą się różnić w zależności od rodzaju postępowania przed sądem restrukturyzacyjnym, gdyż może on pełnić funkcję nadzorcy układu, nadzorcy sądowego lub zarządcy.
W ramach doradztwa restrukturyzacyjnego można dodatkowo wyznaczyć doradcę restrukturyzacyjnego jako pełnomocnika w sprawach dotyczących restrukturyzacji i upadłości. Zostanie doradcą ds. restrukturyzacji nie jest łatwym zadaniem; wymaga szerokiego zrozumienia pojęć ekonomicznych i prawnych. Zasadniczo sukces doradcy restrukturyzacyjnego zależy od utrzymywania najwyższych standardów profesjonalizmu wśród wykonawców. Można to osiągnąć poprzez wdrożenie określonych cech, takich jak umiejętność zapewnienia sprawnego przebiegu procesu, oferowanie wsparcia merytorycznego wszystkim zaangażowanym stronom (szczególnie podczas żmudnych negocjacji z wierzycielami) oraz prawidłowe stosowanie przepisów prawa. Oprócz wiedzy interdyscyplinarnej doradca restrukturyzacyjny musi wykazywać się także wyjątkowymi umiejętnościami komunikacyjnymi, zarówno w kontaktach z dłużnikiem, jak i wierzycielami. Muszą posiadać smykałkę do mediacji, być zdecydowani i skuteczni w swoich działaniach oraz wykazywać się wysokim standardem staranności we wszystkich aspektach procesu restrukturyzacyjnego.
Doradca restrukturyzacyjny ma za zadanie przeprowadzić spółkę przez kryzys z najwyższą starannością. Jeżeli dłużnik będzie szukał informacji o możliwościach ekonomicznych związanych z pozyskaniem nowego finansowania, w tym pomocy publicznej, doradca będzie do dyspozycji, aby udzielić pomocy. Dodatkowo doradca zarekomenduje odpowiednie kierunki działań restrukturyzacyjnych w celu opracowania odpowiednich rozwiązań, które doprowadzą do ożywienia gospodarczego przedsiębiorstwa. Przez cały czas doradca będzie czuwał nad ochroną uzasadnionych interesów wierzycieli i nad tym, aby restrukturyzacja nie faworyzowała jednej ze stron. Proces ten polega na pogodzeniu często sprzecznych interesów różnych stron, co jest zadaniem trudnym, ale kluczowym.
