Strona główna » Upadłość konsumencka Gdańsk

Upadłość konsumencka Gdańsk

Prawie każdy słyszał o upadłości firmy. Jednak koncepcja upadłości konsumenckiej jest mniej rozumiana przez wiele osób. Jest to podobne do procesu stosowanego w firmie. Warto wiedzieć, w jakich okolicznościach dostępna jest ta metoda oddłużenia i gdzie szukać pomocy. Upadłość konsumencka Gdańsk – przyjdź do naszej kancelarii.

Co to jest upadłość konsumencka Gdańsk?

Rzadko było prowadzone postępowania upadłościowe z udziałem osób fizycznych. Jednak zmieniło się to w 2020 r. w związku z epidemią koronaawirusa. Wtedy ustawodawcy zaproponowali nowelizację, która ułatwi konsumentom ogłoszenie upadłości. Dzięki temu nawet dłużnicy, którzy na skutek własnej nieodpowiedzialności mają problemy finansowe, mogą złożyć pozwy do sądu upadłościowego o ogłoszenie swojej upadłości (upadłość konsumencka Gdańsk).

Na czym polega upadłość konsumencka Gdańsk w praktyce?

Zgodnie z definicją jest to proces sądowy, który ma na celu pomoc dłużnikowi w pozbyciu się ciążących na nim zobowiązań finansowych. Może on dotyczyć osób, które wpadły w tak zwaną spiralę długów. Najczęściej jest ona spowodowana zaciągnięciem kredytów niemożliwych do spłaty i decydowaniem się na kolejne pożyczki – w celu spłacenia tych pierwotnych.

Upadłość konsumencka Gdańsk może być spowodowana:

  • utratą możliwości zarobkowania;
  • zaciągnięciem zobowiązań niemożliwych do spłaty w terminie;
  • korzystaniem z tak zwanych chwilówek, czyli kredytów z minimalną liczbą formalności, ale bardzo wysokim oprocentowaniem;
  • lekkomyślnością dotyczącą wydawania pieniędzy;
  • sytuacją gospodarczą (pandemią, wysoką inflacją itp.).

Powód popadnięcia w kłopoty finansowe nie ma znaczenia dla sądu. W związku z tym jego decyzje nie są uzależnione od tego, czy upadłość konsumenta jest wynikiem obiektywnie trudnej sytuacji, czy nierozsądnego działania.

W trakcie postępowania w sądzie upadłościowym niektóre zaległości mogą zostać umorzone, a inne zostaną zaś pokryte z części majątku upadłego. Warunkiem jest to, czy ten majątek zostanie wykazany przez zainteresowanego. Sąd w każdym przypadku dokładnie analizuje sprawę. Wnioskujący o upadłość konsumencka Gdańsk musi przede wszystkim udowodnić, że nie jest w stanie w inny sposób uporać się ze swoimi długami.

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Przede wszystkim nie powinno się podejmować pochopnych decyzji. Jeśli planujesz ogłoszenie upadłości jako konsument, warto zwrócić się do kancelarii prawnej w Gdańsku, która opracuje dla Ciebie plan działania – upadłość konsumencka Gdańsk.

Prawnik pomoże w przygotowaniu potrzebnych pism, które będą zgodne z aktualnymi wytycznymi. Wyjaśni Ci również, jakie dokumenty powinieneś zgromadzić i dołączyć do wniosku. Od tego, czy wniosek sporządzimy w sposób właściwy, w dużej mierze zależy decyzja sądu. Dlatego tak ważne jest, by był zgodny z wymogami formalnymi.

Zobacz, jak wygląda ogłaszanie upadłości w kolejnych krokach:

  1. Po złożeniu dokumentów w sądzie upadłościowym w Gdańsku i wniesieniu opłaty w wysokości 30 zł rozpoczyna się tzw. postępowanie upadłościowe (upadłość konsumencka) .
  2. W pierwszym etapie syndyk likwiduje majątek osoby ogłaszającej upadłość konsumencką.
  3. Następnie syndyk sprawdza listę wierzycieli oraz sprzedaje majątek dłużnika.
  4. Po przeprowadzonej analizie syndyk podejmuje decyzję o dalszych działaniach.

Cały proces może potrwać od kilku do kilkunastu miesięcy.

Co daje ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Podstawową korzyścią ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest umorzenie części długu. Gdy nie ma możliwości unieważnienia wszystkich należności, sąd zazwyczaj określa warunki pozbycia się pozostałych długów, tworząc plan spłaty wierzycieli. Dzięki temu upadły może odzyskać stabilność finansową, a także zyskać czas, który jest potrzeby do zgromadzenia środków na spłatę zadłużenia. Jeśli rozważasz skorzystanie z ogłoszenia upadłości jako osoba fizyczna (upadłość konsumencka Gdańsk). Jest to radykalna decyzja i nie powinniśmy jej podejmować pochopnie. Pomimo, iż przepisy zostały złagodzone, nie oznacza to, że wnioskowanie do sądu upadłościowego jest zawsze skutecznym wyborem. Warto traktować to jako ostateczność.

Bardzo ważne jest również to, aby przed ogłoszeniem niewypłacalności skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. Najlepszą opcją jest zwrócenie się do kancelarii zajmującej się pomocą w zniwelowaniu długów – upadłość konsumencka Gdańsk. Prawnicy doradzą Ci, jakie kroki możesz podjąć i jakie możliwości formalne masz do dyspozycji. Warto się z nimi skonsultować, ponieważ działanie na własną rękę nie zawsze przyniesie pozytywny skutek.