Strona główna » Nasze oddziały » Kancelaria Ostróda » Upadłość konsumencka – Olsztyn, Ostróda

Upadłość konsumencka – Olsztyn, Ostróda

Niemal każdy słyszał o upadłości przedsiębiorstw z powodu bankructwa. Natomiast pojęcie upadłości konsumenckiej jest znacznie mniej znane. Jest ono podobnym procesem do tego, który prowadzi się w przypadku firm. Warto wiedzieć, w jakich okolicznościach można skorzystać z takiego sposobu oddłużania (upadłość konsumencka w Olsztynie) i gdzie zwrócić się o pomoc.

Co to jest upadłość konsumencka w Olsztynie?

Postępowanie upadłościowe dotyczące osób fizycznych nie jest przeprowadzane zbyt często. Co prawda sytuacja ta uległa zmianie w roku 2020, co było związane z wybuchem epidemii koronawirusa – wówczas ustawodawca wprowadził nowelizację, która ułatwiła konsumentom ogłaszanie upadłości. Dzięki temu do sądu upadłościowego mogli zwrócić się nawet Ci dłużnicy, którzy mieli problemy finansowe z powodu własnej nieodpowiedzialności.

Na czym polega upadłość konsumencka w praktyce?

Zgodnie z definicją jest to proces sądowy, który ma na celu pomoc dłużnikowi w pozbyciu się ciążących na nim zobowiązań finansowych. Może on dotyczyć osób, które wpadły w tak zwaną spiralę długów. Najczęściej jest ona spowodowana zaciągnięciem kredytów niemożliwych do spłaty i decydowaniem się na kolejne pożyczki – w celu spłacenia tych pierwotnych.

Upadłość konsumencka w Olsztynie może być spowodowana:

  • utratą możliwości zarobkowania;
  • zaciągnięciem zobowiązań niemożliwych do spłaty w terminie;
  • korzystaniem z tak zwanych chwilówek, czyli kredytów z minimalną liczbą formalności, ale bardzo wysokim oprocentowaniem;
  • lekkomyślnością dotyczącą wydawania pieniędzy;
  • sytuacją gospodarczą (pandemią, wysoką inflacją itp.).

Powód popadnięcia w kłopoty finansowe nie ma znaczenia dla sądu, dlatego jego decyzje nie są uzależnione od tego, czy upadłość konsumenta jest wynikiem obiektywnie trudnej sytuacji, czy nierozsądnego działania.

W trakcie postępowania w sądzie upadłościowym niektóre zaległości mogą zostać umorzone, a inne zostaną zaś pokryte z części majątku upadłego. Warunkiem jest to, czy ten majątek zostanie wykazany przez zainteresowanego. Sąd w każdym przypadku dokładnie analizuje sprawę. Wnioskujący o upadłość konsumencka w Olsztynie musi przede wszystkim udowodnić, że faktycznie nie jest w stanie w inny sposób uporać się ze swoimi długami.

Jak ogłosić upadłość konsumencka w Olsztynie?

Przede wszystkim nie powinno się podejmować pochopnych decyzji. Jeśli planujesz ogłoszenie upadłości jako konsument, warto zwrócić się do kancelarii prawnej w Olsztynie, Ostródzie, która opracuje dla Ciebie plan działania.

Prawnik, doradca restrukturyzacyjny pomoże w przygotowaniu potrzebnych pism, które będą zgodne z aktualnymi wytycznymi. Wyjaśni Ci również, jakie dokumenty powinieneś zgromadzić i dołączyć do wniosku. Od tego, czy będzie on sporządzony w sposób właściwy, w dużej mierze zależy decyzja sądu. Dlatego tak ważne jest, by był zgodny z wymogami formalnymi – upadłość Konsumencka w Olsztynie.

Zobacz, jak wygląda ogłaszanie upadłości konsumenckiej w kolejnych krokach:

  1. Po złożeniu dokumentów w sądzie upadłościowym i wniesieniu opłaty w wysokości 30 zł rozpoczyna się tzw. postępowanie upadłościowe (upadłość konsumencka w Olsztynie).
  2. W pierwszym etapie syndyk likwiduje majątek osoby ogłaszającej upadłość konsumencką.
  3. Następnie syndyk sprawdza listę wierzycieli oraz sprzedaje majątek dłużnika.
  4. Po przeprowadzonej analizie syndyk podejmuje decyzję o dalszych działaniach.

Cały proces może potrwać od kilku do kilkunastu miesięcy.

Co daje ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Podstawową korzyścią ogłoszenia upadłości konsumenckiej w Olsztynie jest umorzenie części długu. Gdy nie ma możliwości unieważnienia wszystkich należności, sąd zazwyczaj określa warunki pozbycia się pozostałych długów, tworząc plan spłaty wierzycieli. Dzięki temu upadły może odzyskać stabilność finansową, a także zyskać czas, który jest potrzeby do zgromadzenia środków na spłatę zadłużenia – upadłość konsumencka w Olsztynie.

Jeśli rozważasz skorzystanie z ogłoszenia upadłości jako osoba fizyczna, pamiętajmy jednak, że jest to radykalna decyzja i nie powinna być podejmowana pochopnie. Choć przepisy zostały złagodzone, nie oznacza to, że wnioskowanie do sądu upadłościowego jest zawsze najkorzystniejszym wyborem. Warto traktować go jako ostateczność.

Bardzo ważne jest również to, aby przed ogłoszeniem niewypłacalności skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. Najlepszą opcją jest zwrócenie się do kancelarii zajmującej się upadłością konsumencką w Olsztynie. Prawnicy doradzą Ci, jakie kroki możesz podjąć i jakie możliwości formalne masz do dyspozycji. Warto się z nimi skonsultować, ponieważ działanie na własną rękę nie zawsze przyniesie pozytywny skutek.