Można ogłosić upadłość mając zerowy majątek. Proces upadłości konsumenckiej to wyjątkowe postępowanie prawne, które zapewnia osobom fizycznym możliwość wyeliminowania długów, z którymi nie są już w stanie sobie poradzić. Umorzenie długu dotyczy zobowiązań, które nie wynikają z winy dłużnika, takich jak nieprzewidziana choroba czy utrata pracy. Upadłość konsumencka bez majątku jest dopuszczalna prawnie.
Spis treści:
- Kto może złożyć wniosek o upadłość konsumencką.
- Czy muszę ujawniać majątek w upadłości konsumenckiej?
- Długi, a upadłość konsumencka.
- Dane we wniosku o upadłość konsumencką.
- Czy warto wybrać pomoc licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego w upadłości konsumenckiej.
Postępowaniem upadłościowym objęte są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, a także te, które terminowo zakończyły działalność gospodarczą. Podstawowym wymogiem wszczęcia procesu upadłościowego w przypadku osoby fizycznej jest przedstawienie dowodu na to, że dłużnik nie jest w stanie spłacić swoich długów.
Jeśli dłużnik nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków finansowych przez co najmniej trzy miesiące, wówczas powszechna staje się niewypłacalność. W przypadku ogłoszenia upadłości w trybie likwidacyjnym syndyk jest odpowiedzialny za sprzedaż całego majątku dłużnika, odebranie lub sprzedaż przysługujących mu wierzytelności, a także wykonanie lub sprzedaż wszelkich praw majątkowych. Uzyskana kwota jest następnie dzielona pomiędzy wierzycieli dłużnika.
Które osoby fizyczne mogą złożyć wniosek o upadłość konsumencką?
Ogłoszenie upadłości może zostać wszczęte zarówno przez dłużnika, jak i jego wierzyciela, nawet po zaprzestaniu działalności gospodarczej. Ogłoszenie upadłości następuje w drodze formalnego wniosku, w formie papierowej lub elektronicznej. Do wniosku należy dołączyć poświadczone elektronicznie kopie wszelkich dokumentów papierowych, a także elektroniczne kopie dokumentów.
Czy istnieje możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej?
Składając wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej do sądu, istotne jest zawarcie w nim treści merytorycznej, która będzie określała intencję wnioskodawcy. Działa to podobnie jak każde pismo kierowane do sądu, gdyż powinno zawierać podstawę wniosku.
Czy muszę ujawnić swój majątek w upadłości konsumenckiej?
Do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej konieczne jest zawarcie kompleksowego i aktualnego spisu całego majątku dłużnika. Spis ten powinien zawierać szacunkową wartość każdego przedmiotu, a także jego lokalizację. Dodatkowo należy podać wykaz ewentualnych zabezpieczeń ustanowionych na majątku dłużnika wraz z datą ich ustanowienia. W przypadku, gdy dłużnik nie posiada majątku, należy to wyraźnie zaznaczyć.
Czy podać wszystkie długi w upadłości konsumenckiej bez majątku?
Składając wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, ważne jest, aby wiedzieć, jakie długi zostaną uwzględnione. Konieczne jest ujawnienie we wniosku wszystkich długów, w tym między innymi salda kart kredytowych, rachunków i niespłaconych pożyczek. W ten sposób dłużnik może mieć pewność, że postępowanie upadłościowe obejmie wszystkie jego długi i że uzyska maksymalne korzyści ze złożenia wniosku. Składając wniosek o upadłość konsumencką, wniosek musi zawierać wyczerpującą listę wszystkich wierzycieli, którym dłużnik jest winien. Lista ta dotyczy wszystkich wierzycieli, niezależnie od tego, czy ich długi są aktualnie wymagalne, czy też nie. Na liście podmiotów biorących udział w historii finansowej dłużnika musi znaleźć się zarówno bank, który ze względu na opóźnienia w spłacie raty wypowiedział umowę kredytową, jak i firma leasingowa, której dłużnik terminowo spłacał wszystkie raty. Należy zauważyć, że samo istnienie obowiązku nie neguje potrzeby przejrzystości w przekazywaniu informacji.
Upadłość konsumencka bez majątku – co jak złe dane podam we wniosku?
W przypadku podania we wniosku o upadłość konsumencką błędnych informacji, mogą wystąpić dotkliwe konsekwencje prawne. Dokładność wszystkich podanych danych jest niezwykle istotna, ponieważ sądy bardzo poważnie podchodzą do oszustw związanych z upadłością. Zaleca się sprawdzenie wszystkich informacji przed złożeniem wniosku, aby uniknąć błędów. Należy mieć świadomość, że podanie nieprawdziwych danych niesie ze sobą potencjalne konsekwencje prawne. Mogą one skutkować karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Ponadto w przypadku stwierdzenia, że oświadczenie o prawdziwości danych jest fałszywe. Osoba zadłużona zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za szkody, jakie mogą wyniknąć z rozpowszechniania nieprawdziwych informacji, zgodnie z art. 522 u.p.
Rozważając możliwości umorzenia długów, można zadać sobie pytanie, czy skorzystanie z pomocy doradcy restrukturyzacyjnego jest opłacalnym wyborem. Czy rzeczywiście warto szukać pomocy u profesjonalisty w tej dziedzinie?
Doradcą restrukturyzacyjnym jest osoba posiadająca znaczącą wiedzę specjalistyczną w obszarach związanych z oddłużeniem, postępowaniem upadłościowym i innymi zobowiązaniami finansowymi. W naszej Kancelarii przeprowadziliśmy wiele zakrojonych na szeroką skalę postępowań upadłościowych i naprawczych. Udzieliliśmy pomocy wielu konsumentom borykającym się z zadłużeniem. Upadłość konsumencka bez majątku z pomocą syndyka masy upadłości będzie łatwiejszym procesem dla dłużnika.
Skontaktuj się z nami bezpośrednio pod numerem telefonu 889-808-743 lub pod adresem