Ogłoszenie upadłości firmy jest w wielu przypadkach jedynym sposobem na wyjście z trudnej sytuacji finansowej. Przesłanką do podjęcia takich kroków jest problem z wypłacalnością. Taki stan musi utrzymywać się przez dłuższy czas, aby można było ogłosić upadłość. Niezłożenie stosownego wniosku w terminie może skutkować poważnymi problemami. Ogłoszenie upadłości jest procesem, który wymaga specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia, aby przeprowadzić go w odpowiedni sposób. Jeśli znalazłeś się w trudnej sytuacji finansowej i zadłużenie Twojej firmy zaczyna rosnąć, to warto skorzystać z pomocy sprawdzonej kancelarii (upadłość firmy Warszawa). Prawnicy doradzą Ci, kiedy ogłoszenie upadłości jest rekomendowanym rozwiązaniem oraz pomogą przygotować wniosek i zgromadzić inne dokumenty.
Upadłość firmy Warszawa – kto może złożyć taki wniosek?
Ogłoszenie upadłości firmy jest możliwe w przypadku przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Z tego rozwiązania mogą skorzystać także:
- wspólnicy osobowych spółek handlowych, którzy ponoszą odpowiedzialność całym swoim majątkiem,
- wspólnicy spółek partnerskich,
- spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne nieprowadzące działalności gospodarczej.
Co ważne, wniosek o ogłoszenie upadłości może zostać złożony nie tylko przez przedsiębiorcę, ale i przez wierzyciela (upadłość firmy Warszawa).
W jakich sytuacjach możliwe jest ogłoszenie upadłości – upadłość firmy Warszawa?
Główną przesłanką do ogłoszenia upadłości jest niewypłacalność. Dotyczy to firm, które nie mogą wywiązywać się ze swoich zobowiązań finansowych przez okres co najmniej trzech miesięcy. Należy pamiętać o tym, że nie dotyczy to niewypłacalności bieżącej, czyli sytuacji przejściowej związanej z chwilowymi kłopotami z płynnością finansową.
Ogłoszenie upadłości firmy w Warszawie jest możliwe także wtedy, gdy niezapłacone należności przekraczają wartość majątku przedsiębiorstwa. Stan ten musi utrzymywać się nieprzerwanie od co najmniej 24 miesięcy. Przesłanka ta dotyczy wyłącznie przedsiębiorców, którzy działają w formie jednostek organizacyjnych, czyli spółek kapitałowych i osobowych. Nie obowiązuje jednak w przypadku, gdy co najmniej jeden wspólnik odpowiadający za zobowiązania całym swoim majątkiem jest osobą fizyczną.
W jaki sposób przebiega postępowanie upadłościowe – upadłość firmy Warszawa?
Postępowanie upadłościowe rozpoczyna się złożeniem stosownego wniosku do Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego w Warszawie, który jest właściwy dla miejsca prowadzenia działalności. Pismo to musi spełniać wymogi formalne, a także zostać opłacone. Złożenie wniosku o upadłość przedsiębiorcy to koszt 1000 zł. Od chwili powstania niewypłacalności dłużnik lub jego wierzyciel mają 30 dni na złożenie dokumentu.
Procedurę upadłościową dzieli się na dwie części:
- postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości – upadłość firmy Warszawa,
- właściwe postępowanie upadłościowe.
Pierwsza z nich rozpoczyna się w chwili złożenia wniosku i kończy, gdy sąd rozpozna, czy zaistniały przesłanki, które umożliwiają ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa. Druga część rozpoczyna się od chwili wydania oświadczenia o upadłości (upadłość firmy Warszawa) i trwa aż do zakończenia postępowania.
Właściwe postępowanie upadłościowe przebiega w następujący sposób:
- Wierzyciele zgłaszają roszczenia wobec dłużnika.
- Syndyk opracowuje listę wierzytelności.
- Zostaje ustalony skład masy upadłościowej.
- Syndyk przeprowadza likwidację masy upadłościowej.
- Fundusze dzielone są między wierzycieli.
- Postępowanie upadłościowe zostaje zakończone – upadłość firmy Warszawa.
Ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa (upadłość firmy Warszawa) skutkuje przede wszystkim spłatą zobowiązań. Jeśli po całej procedurze nadal pozostaje jakiś majątek firmy, to dłużnik odzyskuje prawo do zarządzania nim. W przypadku osób fizycznych możliwe jest umorzenie zobowiązań, które nie zostały zaspokojone w trakcie postępowania. Przesłanką do tego jest sytuacja osobista, która wskazuje na to, że dłużnik nie będzie w stanie pokryć pozostałych zobowiązań, nawet na podstawie planu spłaty.
Przedsiębiorca, wobec którego prowadzone jest postępowanie upadłościowe, a który nie wywiązuje się ze swoich obowiązków w zakresie regulowania zobowiązań, może otrzymać zakaz prowadzenia działalności. Taką decyzję może wydać sąd, który uzna, że dłużnik robi to celowo.
Postępowanie upadłościowe to długotrwały proces, który wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Warto zwrócić się o pomoc do kancelarii specjalizującej się w prowadzeniu tego rodzaju spraw.